Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/sabaq/domains/sabaq.net/public_html/engine/classes/mysqli.class.php on line 155 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/sabaq/domains/sabaq.net/public_html/engine/modules/show.full.php on line 242  چند پرسش دربارۀ شراكت
سبق > پرسش و پاسخ > چند پرسش دربارۀ شراكت

چند پرسش دربارۀ شراكت


20 فروردين 1391. نويسنده : sabagh

1. اگر دو نفر در شغلی شریک باشند و یکی از آنها بدون اجازه، غیبت مکرّر داشته باشد آیا این عمل جایز است ؟


2. اگر یکی از آنها از جایی دیگر جنس قرضی (نه با سرمایۀ شراکتی) آورده و بدون دخالت شريك دیگر آن را بفروشد آیا از سود فروش به وی(شریک دیگر که دخالتی در آن نداشته) هم چیزی می‌رسد یا خیر ؟ 


3. اگر یکی از آنها از جایی دیگر جنس قرضی(نه با سرمایه شراکتی) آورده و با دخالت بسیار کم شریک خود آن را بفروشد از سود فروش به وی (شریک دیگر ) چه مقدار تعلق می گیرد ؟

 

پاسخ:

  

  1. دو نفر شريك بايد از همان آغاز، نوع و اندازۀ كار و سرمايه و سود و زيان و همۀ جزئيّات ديگر را معلوم و در طول زمان شراكت، بر اساس آن عمل كنند و هرگونه پنهان‌كاري و غيبت و فرار از زير كار و دخل و تصرّفِ خارج از قرارداد و به تنهايي از سوي يك شريك، گناه دارد و خيانت محسوب مي‌شود و حرام است.  sabaq.net

 

  2 و 3.  به شريك ديگر چيزي نمي‌رسد امّا اين كار جايز نيست و براي انجام آن توافق شريك ديگر لازم است. اگر دو شريك توافق كرده باشند كه مي‌توانند اجناس خود را بدون دخالت ديگري بفروشند يا اگر توافق كنند كه اگر يكي، چيزي را فروخت، ديگري به اندازۀ كاري كه براي او انجام مي‌دهد يا به اندازۀ حقّي كه در محلّ معامله دارد از فروشنده مبلغي توافقي و عادلانه بگيرد،اشكالي ندارد. 

 

 


بازگشت به صفحه قبل