Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/sabaq/domains/sabaq.net/public_html/engine/classes/mysqli.class.php on line 155 Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/sabaq/domains/sabaq.net/public_html/engine/classes/mysqli.class.php on line 155 پرسش و پاسخ » سبق ـ استاد شيخ محمدسعيد نقشبندي
پرسش و پاسخ 20 فروردين 1391

در مسئلۀ رضاع كه با شرايط شرعي انجام مي‌گيرد، همان شير سبب محرميت مي‌شود و زني كه شير خودش را يك يا دو بار در پياله اي بريزد و براي مادر بچه اي بفرستد تا آن مقدار شير را به بچه بدهد معلوم است كه با دو بار محرم نمي شود اما توضيح دهيد آيا اگر پنج بار باشد با آن شير دوشيده محرم مي‌شود يا خير؟ در حالي كه سير شدنش معلوم نيست؟ و يا اينكه سبب محرميت اين است كه حتماً پستانش را براي شيردادن در دهان بچه بگذارد ؟


پاسخ:


در رضاع، آنچه مهم است، خوردن شير است و نه دوشيدن آن؛ يعني مثلاً اگر يك استكان از شير زني را ـ كه يك بار دوشيده شده ـ در پنج نوبت به بچه‌اي بدهند، همان 5 بار محاسبه و موجب تحريم مي‌شود و سير شدن...

[ نظرات: 0 ] [ ادامۀ مطلب ] [بازدیدها: 3643]
پرسش و پاسخ 20 فروردين 1391

آیا این گفته که اگر مرد یا زن روز جمعه به نماز جمعه نرود و قصد داشته باشد جمعه را در خانه بخواند (به دلیل مشکلی نتوانددرنمازجمعه شرکت کند) باید صبر كند و بعد از اتمام نماز جمعه نماز ظهرش را بخواند صحت دارد یا نه ؟


پاسخ:


اگر فردي به دليل بيماري يا داشتن مشكل نتواند به نماز جمعه برود، در صورتي كه احتمال بدهد كه تا قبل از پايان يافتن نماز جمعه ...

[ نظرات: 0 ] [ ادامۀ مطلب ] [بازدیدها: 6514]
پرسش و پاسخ 20 فروردين 1391

ـ آیا جایز است یکی از خطبه های جمعه با زبان کُردی (یا زبانی دیگر غیر از عربی) خوانده شود؟

  

متن استفتاء و پاسخ‌ها: 

  

بسمه تعالی


از علماي اعلامِ اسلام در مورد مسألۀ زير استفتاء مي‌شود:

آيا اين كه در بعضي از مساجد، برخي از امامان جمعه، تنها يك خطبۀ عربي مي‌خوانند و موعظه به زبان كُردي را جايگزين يكي از دو خطبۀ عربي مي‌دانند؛ درست و شرعي است و آيا در شرع دليلي دارد؟ حتی گاهي هم اصلاً خطبۀ عربي نمي‌خوانند. جزاكم الله خيرا.

 

                                                                                                                                                مستفتيان:

گروهي از پيروان اهل سنّت

 

بسمه سبحانه و تعالی

 

مطابق آنچه از كتب معتبر فقه امام شافعي ـ رضي الله عنه ـ و برخي ديگر از مذاهب اهل سنّت برمي‌آيد،يكي از جمله شرايط اصلي خطبۀ جمعه آن است كه به علاوۀ موعظه به زبان كردي، هر دو خطبۀ آن به زبان عربي باشد و در غير اين صورت و يا در صورت نخواندن خطبه، نماز نادرست است و نمازگزاران و امام جمعۀ آنها دچار گناه خواهند شد ـ والله اعلم.

 

ـ المغني، ج 1 ، ص 286 .

ـ تحفه، ج 2 ، ص 450 .

ـ الفقه الإسلامي، ج 2 ، صص 290 ـ 282 .

 

محمّدسعيد نقسبندي


13/1/1389

 

بسمه تعالی

 

چنان كه استاد بزرگوار جناب ماموستا شيخ محمّدسعيد از كتب فقهي معتبر در مذهب امام شافعي استخراج نموده‌اند، اينجانب نيز به عنوان شاگرد ايشان، مسأله را در كتب فقهي سالهاي سال است ديده‌ام و شكي در آن نيست كه اگر خطبۀ جمعه به زبان عربي نباشد، آن جمعه درست نيست. پس برادراني كه به عنوانِ امام جمعه، نماز جمعه را مي‌خوانند، سعي نمايند كه خطبه‌ها را به زبان عربي بخوانند تا دچار مشكل شرعي نشوند.

 

سيّد جبار فرجي

15/1/89

بسمه تعالی

آنچه از كتبِ امامان به ما مسلمانان رسيده است و ما ...

[ نظرات: 0 ] [ ادامۀ مطلب ] [بازدیدها: 4637]
پرسش و پاسخ 20 فروردين 1391

1. اگر دو نفر در شغلی شریک باشند و یکی از آنها بدون اجازه، غیبت مکرّر داشته باشد آیا این عمل جایز است ؟


2. اگر یکی از آنها از جایی دیگر جنس قرضی (نه با سرمایۀ شراکتی) آورده و بدون دخالت شريك دیگر آن را بفروشد آیا از سود فروش به وی(شریک دیگر که دخالتی در آن نداشته) هم چیزی می‌رسد یا خیر ؟


3. اگر یکی از آنها از جایی دیگر جنس قرضی(نه با سرمایه شراکتی) آورده و با دخالت بسیار کم شریک خود آن را بفروشد از سود فروش به وی (شریک دیگر ) چه مقدار تعلق می گیرد ؟

 

پاسخ:

 sabaq.net 

  1. دو نفر شريك بايد از همان آغاز، نوع و اندازۀ كار و سرمايه و سود و زيان و همۀ جزئيّات ديگر را معلوم و در طول زمان شراكت، بر اساس آن عمل كنند و هرگونه پنهان‌كاري و غيبت و فرار از زير كار و دخل و تصرّفِ خارج از قرارداد و به تنهايي از سوي يك شريك، گناه دارد و خيانت محسوب مي‌شود و حرام است...

[ نظرات: 0 ] [ ادامۀ مطلب ] [بازدیدها: 4048]
پرسش و پاسخ 11 فروردين 1391

آيا كسي كه از آيه اي از قرآن عكس مي‌گيرد اگر آن عكس بر زمين بيفتد و ، پناه بر خدا، زير پا قرار گيرد همان حكم قرآن چاپ شده را دارد يا اينكه چون عكس است حكم ديگري دارد و بفرماييد آيا صحيح است بدون وضو به آن آيه كه عكس است دست زد يا آن را حمل نمود ؟

 

پاسخ:


هيچ تفاوت و فرقي بين اين دو نيست و هردو مصحف و قرآن نوشته محسوب مي‌شوند؛ چرا كه قرآن چاپ شده روي كاغذ هم، به نوعي عكس است.  sabaq.net  

 

 


[ نظرات: 0 ] [بازدیدها: 3758]
پرسش و پاسخ 11 فروردين 1391

آیا دادن پیشنهاد ازدواج از طرف دختران جایز است؟ اگر دختری علاقه‌مند به آقایی گردد و نتواند ابراز کند چه کار باید بکند ؟

 

پاسخ:


برقرار ساختن ارتباط با نامحرمان ـ چه از جانب پسر و چه از جانب دختر ـ جايز نيست و اگر پسر يا دختر به كسي علاقه‌مند شوند براي دادن پيشنهاد ازدواج به او بايد از محارم و خانوادۀ خود كمك بگيرند و از آنان بخواهند كه موضوع را به گونه‌اي صحيح و شرعي و منطقي با فرد مورد علاقه‌اش مطرح كنند.

 

در هر صورت نبايد دختر يا پسر با نامحرم بنشيند و سخن گويد و اگر امكان ازدوج با فرد مورد علاقه فراهم نشود،دختر و پسر بايد سعي كنند او را فراموش كنند(زيرا دوست داشتن در اين موارد ممكن است به گناه منجر شود).

 

[ نظرات: 0 ] [ ادامۀ مطلب ] [بازدیدها: 4668]
پرسش و پاسخ 11 فروردين 1391

خانمها در طول مدتی که نماز نمیگزارند(در ايام قاعدگي) چه اعمالی بر آنها به طور حتم حرام  است برخی افراد به خود اجازه نمی‌دهند که حتی صلوات بفرستند و یا دعا بکنند آیا فرستادن صلوات یا خواندن دعا و اعمالی از قبیل ذکر و اوراد و غیره نیزحرام است یا بهتر است به منظور رعایت ادب انجام نشود ؟

  

پاسخ:

 

خواندن نماز،گرفتن روزه، رفتن به مسجد و خواندن قرآن۱ و لمس كردن يا حمل آن و انجام عمل زناشويي در اين ايام  حرام است و به طور قطع بايد از اين اعمال خودداري شود.

 

دعا كردن ايرادي ندارد،ذكر كردن و صلوات فرستادن هم بهتر است با تيمم انجام شود.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  1. گروهي به بهانۀ آموزش قرآن به خواندن آن يا حمل مصحف در اين ايام مي‌پردازند، اين كار حرام و گناه است و زنان قبل از غسل به هيچ وجه اجازه ندارند قرآن بخوانند يا آن را لمس كنند امّا استماع قرآن جايز است.  

 

 

[ نظرات: 2 ] [ ادامۀ مطلب ] [بازدیدها: 29475]
پرسش و پاسخ 11 فروردين 1391

آيا دانشجويي كه ساعت 2 ظهر سر كلاس مي‌رود و تا ساعت 6 كلاس دارد و استادش به وي اجازه خروج نمي‌دهد مي تواند نماز عصر را با ظهر جمع كند؟

 

پاسخ:

 

كلاس‌هاي دانشگاه معمولاً بيشتر از دوساعت طول نمي‌كشد و اگر كلاسي هم چهار ساعت طول بكشد،اساتيد به دانشجويان (يك ربع ساعت يا بيشتر) استراحت مي‌دهند و بر دانشجو واجب است كه  نمازش را در زمان استراحت بخواند.

sabaq.net

در هر صورت، اگر فرضاً، چنين كلاس‌هايي هم تشكيل بشود، دانشجو نمي‌تواند نماز ظهر و عصر را جمع كند و چنين اجازه‌اي...

[ نظرات: 0 ] [ ادامۀ مطلب ] [بازدیدها: 6203]
پرسش و پاسخ 11 فروردين 1391

فردي براي حل مشكل خود مجبور است مقداري پول را به حساب سيباي خود واريز كند و بدان وسيله مشكلات خود را حل نمايد و هيچ قصد جايزه و ... را ندارد اما پس از مدتي بانك اقدام به قرعه كشي مي‌نمايد ناگهان اين فرد بي‌خبر از هر چيزي قرعه به نامش در مي‌آيد و برندۀ ماشيني مي‌شود و او قصد آن نداشته و نمي‌خواهد آن را بگيرد چاره اين فرد چيست ؟ آيا آن جايزه حلال است يا خير ؟ و اگر حرام است چه كار كند و اگر نگيرد كارمندان آن را براي خود تصاحب لطف كنيد بفرماييد آيا اصلا جايزه حرام است يا نه و چاره چست ؟

 

پاسخ:

 

جوايزي كه در بانكها به صاحبان حساب داده مي‌شود به درستي معلوم نيست كه چگونه تهيه مي‌شوند و  چون بسياري از معاملات بانكها ربوي هستند، گرفتن اين جوايز با اشكال شرعي مواجه است.

بنابراين اگر كسي برندۀ جايزه‌اي شد ...

[ نظرات: 0 ] [ ادامۀ مطلب ] [بازدیدها: 4657]
پرسش و پاسخ 23 اسفند 1390

آیا دادن و گرفتن عیدی به مناسبت نوروز حرام است یا نه و این روایت که مي‌گويند حضرت رسول(ص) فرموده‌اند:کسی که عیدی می‌دهد با همان دست که عیدی داده ایمان خود را نیز با همان دست همراه عیدی ازدست می‌دهد تاچه اندازه صحت دارد؟

 

پاسخ:

  

دادن و گرفتن عيدي زماني حرام است كه به قصد تبعيّت از غير مسلمانان يا همراه باور به عقايد آنان باشد. اما اگر به صورت هديه و براي ايجاد مهر و محبت صورت گيرد اشكالي ندارد.      sabaq.net

چنين روايتي در صحاح وجود ندارد و ظاهراً از مجعولات افراطيون است ـ والله اعلم.

[ نظرات: 0 ] [ ادامۀ مطلب ] [بازدیدها: 5054]
[<<]  [1 2 3 4 5 6 7 8 ]  [>>]